Nadchodzący horror Halloween Finał i poprzednie części Halloween zabija z 2021 i Halloween z 2018 roku Całe Filmy

Recenzja Halloween – klasyk slashera, którego po prostu nie da się zabić

Nowe ręce są u steru świadomego inteligentnego ponownego uruchomienia arcydzieła z 1978 roku.

W swoim genialnym dokumencie z przełomu wieków Amerykański koszmar Adam Simon uznał Halloween z 1978 roku Johna Carpentera za punkt końcowy dekady kontrkulturowych horrorów. Zaczynając od Nocy żywych trupów George'a Romero z 1968 roku, Simon odkrywał buntownicze wątki społeczno-polityczne w filmach online takich jak Ostatni dom na lewicy, Teksańska masakra piłą mechaniczną i Dreszcze, po czym doszedł do bardziej konserwatywnych wątków bezwzględnie skutecznej nowoczesnej opowieści o moralności Carpentera. .

Stylowy, trzymający w napięciu thriller, w którym nastolatki oddające się nielegalnemu seksowi i odurzeniu są śledzone i cięte przez bezwzględnego zabójcę, Halloween było zabawą w wesołym miasteczku z purytańską narracją. („Nie chciałem położyć kresu rewolucji seksualnej”, Carpenter ze śmiechem powiedział Simonowi, „i za ​​to głęboko przepraszam”). Jednak miał też punkową moc, która zainspirowała wielu podniecających nastoletnich terrorystów. Piątek 13 mógł unieść swoje krwawe riffy z A Bay of Blood Mario Bavy (podobnie jak Carpenter wrócił do Black Christmas Boba Clarka ), ale to Halloween utorowało drogę do przebojowego sukcesu.

Po niskobudżetowym hicie Carpentera nastąpiła seria gorszych kontynuacji i rebootów, od Halloween II Ricka Rosenthala z 1981 roku (napisanego przez oryginalnych scenarzystów Carpentera i Debrę Hill) po ponury „reimagining” Roba Zombie z 2007 roku i jego przygnębiające następstwo. Teraz David Gordon Green, którego kariera zboczyła z przeboju niezależnego Terrence'a Malicka, George'a Washingtona , do komediowej komedii Pineapple Express i Your Highness, podbija znajomy grunt z dodanym zespołem stresu pourazowego.

Podobnie jak impreza z okazji 20-lecia Halloween H20 , która skutecznie zastąpiła części od czwartej do szóstej (lepsza Halloween III: Sezon czarownicy ma zupełnie odrębną narrację), ta najnowsza inkarnacja skutecznie porzuca sequele i po prostu wraca 40 lat po wydarzeniach z pierwszy film, z zaskakująco żwawym rezultatem.

Były władający nożem maniak Michael Myers (James Jude Courtney, z udziałem zamaskowanego szaleńca z oryginału, Nicka Castle'a) jest teraz w szpitalu psychiatrycznym, odsiadując wyrok w milczeniu. Tymczasem ocalała i archetyp „ostatniej dziewczyny” Laurie Strode (Jamie Lee Curtis, wspaniała) mieszka w odległym ośrodku ochrony domu i ochrony. Nawiedzana przez mordercze widmo Myersa (znanego również jako „kształt”), paranoja Laurie zebrała swoje żniwo; widziała, jak jej małżeństwa się rozpadają, wyobcowała się z córką Karen (ostrą obsadą Judy Greer), która została zabrana jako dziecko, a teraz obawia się o bezpieczeństwo swojej nastoletniej wnuczki Allyson (Andi Matichak). Jak Laurie opowiada irytującym podcasterom, którzy pojawiają się w poszukiwaniu historii: „Jestem koszmarem”. Kiedy Michael ucieka podczas przeniesienia do więzienia o zaostrzonym rygorze (ukłon w stronę…Halloween 4?), Laurie prawie się nie dziwi. – Czekał na mnie – mówi. „Czekałem na niego…”

Dzieląc się napisami tekstowymi z Dannym McBride i Jeffem Fradleyem, Green zapewnia zgrabnie opakowany nowoczesny slasher, który równoważy ironiczny humor i znające się na temat gatunku z momentami 18-stopniowej gore i kilkoma sprawnie przeprowadzonymi pojedynkami. Jest wiele hołdów dla pierwszego filmu, od charakterystycznych pływających ujęć, które podążają za morderczym szaleństwem Michaela, po natarczywą półtonową ścieżkę dźwiękową 5/4 Carpentera, ponownie odwiedzoną tutaj przez maestro we współpracy z jego synem, Codym Carpenterem i chrześniakiem Danielem Daviesem. Ale podczas gdy kultowe oblicze Shape (pierwotnie maska ​​Williama Shatnera/kapitan Kirk) mogło być elegancko postarzane i rozłożone, „czyste zło” quasi-nadprzyrodzonej wyprawy Michaela zachowuje osobliwie niezrekonstruowany styl retro.

To , co się zmieniło, to anioł zemsty Curtisa, sytuujący się gdzieś pomiędzy odrodzoną siłą Sarah Connor z ery Terminatora 2 (kamizelki i strzelby na pierwszy plan) a obsesyjnym szaleństwem nieżyjącego już psychiatry Donalda Pleasence'a, doktora Loomisa. Chociaż dr Sartain Haluka Bilginera może być sarkastycznie odrzucany przez Laurie jako „ nowa Loomis”, to sama Strode nosi ten płaszcz. A pod nieobecność Przyjemności dobrze ją nosi. „Jeśli sposób, w jaki wychowałam twoją matkę, oznacza, że ​​mnie nienawidzi, ale jest przygotowana na okropności tego świata”, Laurie mówi złowieszczo do wnuczki, „Mogę z tym żyć”.

Fani będą cieszyć się inteligentną inwersją kluczowych scen z oryginału, z operatorem Michaelem Simmondsem, który wielokrotnie kadruje Laurie i Michaela jako wymienne odbicia lustrzane – myśliwy i zwierzyna – splecione ze sobą. To, czy nowe Halloween jest rzeczywiście przerażające, jest kwestią do dyskusji; nie ma tu nic tak szokującego jak otwierający akt Hereditary, ani tak oryginalnego jak New Nightmare Wesa Cravena , który w znakomity sposób wskrzesił dawno umierające widmo Freddy'ego Kruegera w 1994 roku. Jednak po czterech dekadach malejących powrotów fakt, że facet w maska ​​wciąż może być zabawnym ciosem w nieco zblazowaną publiczność, jest dziwnie uspokajająca.

Recenzja Halloween zabija: Film Michaela Myersa jest wypełniaczem, ale nie dreszczykiem

Halloween zabija Davida Gordona Greena to duży krok w dół dla serii.

Kłopot z ogłoszeniem, że zamierzasz robić trylogię filmową, polega na tym, że musisz potem zrobić trylogię filmową. A Halloween zabija cda, druga część ponownego uruchomienia franczyzy, która służy jako bezpośrednia kontynuacja klasyka Johna Carpentera z 1978 roku, jest znaczącym krokiem w dół po odświeżająco pełnym szacunku, kompetentnym i przerażającym Halloween 2018. „Zło umiera dziś w nocy” brzmi mantrę mieszkańców Haddonfield, którzy nagle stają przed tym samym zamaskowanym zagrożeniem, które przerażało ich 40 lat temu. Tak, ale tak nie jest, prawda? W końcu wiemy, że będzie część trzecia.

Po zakończeniu ostatniego filmu Michael Myers jest na wolności w Haddonfield. Pomimo najlepszych wysiłków Laurie (Jamie Lee Curtis), Karen (Judy Greer) i Allyson (Andi Matichak), The Shape uciekł z płonącej piwnicy, w której ostatnio go widzieliśmy, zamordował 11 pracowników pierwszego reagowania (z których żaden nie wydaje się walczyć ani próbuję uciec, o dziwo) i wykuwa morderczą ścieżkę przez miasto. W międzyczasie Laurie jest w szpitalu po kilkukrotnym dźgnięciu w brzuch.

Kiedy mieszkańcy miasta dowiadują się o powrocie swojego osobistego boogeymana, wkrada się panika. Nie chcąc, by historia się powtórzyła, planują sami zmierzyć się z Michaelem. Dzięki mnóstwu retrospekcji do incydentów z 1978 roku, Halloween Kills rozszerza mitologię całej serii (w tym filmu Carpentera) i dodaje dodatkową historię dla niektórych znanych postaci i kilku nowych.

Jeśli Halloween (2018) był filmem badającym przeszłą traumę Laurie, Halloween zabija opowiada o traumie miasta. Co stanie się z Haddonfieldem po tym, jak działania Myersa umieściły go na mapie? Jak to jest, kiedy miejsce, w którym mieszkasz, jest na zawsze kojarzone z morderstwem? Daje nam możliwość sprawdzenia postaci z oryginału, w tym Tommy'ego Doyle'a (Anthony Michael Hall) i Lonniego Elama (Robert Longstreet), podczas gdy inne powracające postacie grają nawet ci sami aktorzy, którzy wcielali się w role ponad 40 lat temu, w tym Lindsey Kyle'a Richardsa, Leigh Brackett Charlesa Cyphersa i Marion Nancy Stephens, która była pielęgniarką doktora Loomisa. Jasne, są to fajne pisanki, ale nawet te są trochę jak wypełnienie.

W tym sequelu wszystko jest większe, ale to nie znaczy, że jest lepsze. Myers to jednoosobowa armia, maszyna do zabijania, która nie polega już wyłącznie na swoim charakterystycznym nożu do zabijania. Jest nieugięty i bezkrytyczny, a jego ofiar jest wiele. Dobry na smaganie krwi, ale nie tak dobry do budowania napięcia lub wywoływania jakiegokolwiek poziomu empatii. Pod pewnymi względami Halloween Kills przypomina bardziej film w piątek trzynastego niż film o Halloween , z humorem wypełnionym między zabójstwami, a Michaelem popadającym w poważne przesady. Kształt nie odczuwa emocji, więc aluzje do gniewu i okrucieństwa w niektórych kolorowych zabójstwach są nawet trochę poza charakterem. Ale być może Myers ma do czynienia z własną uwewnętrznioną traumą…

Natura dokładnie tego, kim jest Michael, jest dużą częścią filmu, ale nawet to może sprawić, że widzowie będą mieli więcej pytań niż odpowiedzi – równie dobrze, będzie trzeci film, w którym można powiązać luźne końce, prawda? To największy problem z Halloween zabija: po prostu nie jest to w żaden sposób konieczne i dlatego wydaje się bardzo cyniczne. Nie porusza fabuły. To w zasadzie seria zabójstw, przerywanych serią retrospekcji, a co najgorsze, Laurie tak naprawdę nie ma nic do roboty. Następnie jeden główny utwór, który dodaje nieco nowego smaku serii, jest tak oznakowany, że wydaje się raczej nudny niż dramatyczny.

Morderstwa są co najmniej pomysłowe i liczne, więc jeśli to twoja sprawa, Halloween Kills zapewnia. Ale kiedy słyszysz złowrogą partyturę Johna Carpentera (powraca jako kompozytor wraz z Codym Carpenterem i Danielem A. Davisem) stojącą za schlockową akcją gore-and-gags, to faktycznie wstrząsa.

Są tu pomysły, a reżyser David Gordon Green udowodnił, że może być bezpieczną parą rąk w tej serii, ale ta kontynuacja jest wypełniaczem i nie ma thrillera.

John Carpenter nie widzi końca Halloween Finał jako ostatniego filmu trylogii: „Nie wierzę, że to koniec”

John Carpenter widzi, że seria Halloween będzie kontynuowana po zakończeniu Halloween, o ile film zarabia pieniądze w kasie.

Halloween Finał nowefilmy.online

Zło nigdy nie umiera, dopóki zarabia pieniądze. Tej jesieni Halloween Finał cały film trafi do kin, kończąc trylogię Halloweenowych filmów w Blumhouse, która rozpoczęła się wraz z ponownym uruchomieniem w 2018 roku. Ten film służył jako kontynuacja oryginalnego Halloween z 1978 roku przez reżysera Johna Carpentera , ignorując każdą inną kontynuację i ponownie uruchamiając serię. Nie ma planów, aby przejść do czwartej części po Halloween Finał z Lektorem, więc sequel został opracowany z zamiarem zakończenia historii.

Ale Carpenter nie widzi, jak Michael Myers odchodzi na zawsze, nawet jeśli jego bieg w Blumhouse naprawdę zakończy się Halloween Finał. Według Pittsburgh Post-Gazette Romero mówił niedawno o Halloween Finał cda io tym, czego fani mogą się spodziewać po filmie. Mówi, że ta kolejna część jest „trochę inna” od filmu z 2018 roku i zeszłorocznej kontynuacji, Halloween zabija, ale że jest z tego „bardzo dumny” wraz z pracą, którą wniósł do ścieżki dźwiękowej. Pochwalił także reżysera Davida Gordona Greena, który kierował wszystkimi trzema filmami Blumhouse.

Uwielbiam pracować z Davidem Gordonem Greenem, jest świetnym reżyserem. Uwielbiam go wspierać i uwielbiam tę nową rolę. Uwielbiam tworzyć muzykę. Czego nie lubić?

A co z przyszłością Michaela Myersa po zakończeniu Halloween? Carpenter nie postrzega tego jako prawdziwego końca serii. Jeśli Halloween Finał zarabia duże pieniądze w kasie, nie ma powodu, by sądzić, że Boogeyman nie wróci po więcej filmów, jak to ujął Carpenter.

„Jeśli film zarabia, nie wierzę, że to koniec. Jest taki sposób, że kiedy film zarabia pieniądze, wydaje się wskrzesić następny”.

 

Producent Jason Blum zajął się również potencjalną przyszłością serii Halloween online. W tej chwili Blumhouse ma tylko prawa do wytworzenia trzech filmów, więc nie mógł zrobić czwartej części, nawet gdyby chciał. Oczywiście mogłoby to potencjalnie ulec zmianie, gdyby nowa umowa miała zostać zawarta, ale w tej chwili nie ma żadnych wskazówek na temat jakichkolwiek dyskusji. Być może plan jest taki, aby poczekać, aby zobaczyć, jak wypada Halloween Ends , zanim zdecydujesz, gdzie dalej z serią.

„Nie powiedziałem, że to będzie ostatni film na Halloween” – powiedział wcześniej Blum Screen Rant. „To nasz ostatni film na Halloween. Nie mamy już praw do robienia więcej Halloween, więc wracamy do Malka [Akkad] i tego, co robi, tylko on wie, ale skończyliśmy. To nasz ostatni i myślę, że ludzie będą bardzo szczęśliwi."

Jest bardzo możliwe, że Halloween Finał położy kres długoletniej sadze między Laurie Strode (Jamie Lee Curtis) i Michaelem Myersem, więc ten film jest nadal bardzo ważny dla serii pod tym względem. Są szanse, że Halloween zostanie zrestartowane w odpowiednim czasie, ale do tego czasu możesz zobaczyć, jak Halloween się kończy, gdy pojawi się w kinach 14 października 2022 roku.© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.